آرامش درونی

در مقاله قبل سخن این بود که یاد خدا باعث آرامش دلها می شود. حالا در ادامه بحث قبل باید بگم که یاد خدا و ارتباط با خالق یکتا، شروع کار است و در ادامه ما هم باید کارهایی را انجام دهیم تا بتوانیم به آرامش درونی برسیم. آرامشی که ماندگار باشد و در ادامه خوشبختی و موفقیت را برای ما به همراه بیاورد.

داشتنِ آرامش درونی بسیار مهمتر از این است که تنها به دنبال موفقیت و شادی بگردیم، آن هم با خیال پردازی. شادی فقط یک احساس زودگذر است و موفقیت هم همانطور که می آید، ممکن است به همان سرعت و بلکه سریعتر نیز از دست برود. ولی آرامش درونی یک حالت ابدی و دائمی است. البته منظور این نیست که به دنبال موفقیت و خوشبختی نباید رفت. بلکه برای دستیابی به آنها باید ابتدا آرامش درونی را در خود ایجاد کنیم.

آرامش درونی

بسیار مهمتر از موفقیت و شادی بدون آرامش است

تصوری که اغلب مردم از آرامش دارند این است که یک زندگی آرام و بی سر و صدا، دور از مشکلات و بدون سختی داشته باشند. اتفاقاً برعکسِ تصور این افراد، آرامش درونی یعنی اینکه در وسط کل این مسائل باشیم ولی همچنان آرامش و خونسردی خود را حفظ کنیم. خوب به نظر این کار بسیار سخت و طاقت فرسا و غیر قابل انجام است. من هم تا حدودی با این ایده موافقم ولی ما خودمان باید این آرامش را ایجاد کنیم و راههایی برای رسیدن به این آرامش وجود دارد.

در مقاله قبل، یکی از این راهها را عنوان کردم ولی اینجا قصد دارم این موضوع مهم و حساس را باز کنم و شرح بیشتری در مورد اینکه چگونه آرامش را برای خودمان به ارمغان بیاوریم، بدهم. به ویژه در این بازه زمانی که اغلب مردم دنیا با مشکلات و عدم آرامش دست و پنجه نرم میکنند.

بیشتر اوقات کارها آن گونه که برنامه ریزی می شوند، پیش نمی روند. چون هیچوقت نمی توانیم آینده و اتفاقات را حدس بزنیم. ولی واکنشی که ما در مقابل مشکلات نشان می دهیم همان انتخاب ماست. این انتخاب می تواند ما را به سمت آرامش و یا عدم آرامش هدایت کند. ولی قبولِ واقعیت و روبرو شدن با مشکل و یافتن راه حل مناسب برای آن، قدرت و نقاط قوت ما را افزایش داده و در نتیجه آرامش را به ارمغان می آورد.

چرا آرامش درونی مهم است ؟

آرامش درونی فقط برای کسانی نیست که زندگی خود را وقف دعا یا معنویت می کنند. آرامش درونی صرف نظر از سبک زندگی یا شغل ما قابل دستیابی است. هنگامی که یاد می گیریم خودمان و دنیای اطرافمان را آگاهانه ببینیم، آرامش درونی به دست می آید. آرامش درونی حالتی از آرامش عاطفی و روانی بدون افکار مزاحم و کنترل بر خلق و خو و واکنشهای ماست. باور کنید که آرامش درونی امکان پذیر است. با کمی تمرین می توانیم کنترل افکار، احساسات و رفتارهای خود را در دست بگیریم. هنگامی که ما واقعاً این را باور کردیم، پایه و اساس صلح درونی ساخته می شود.

دستاوردهای آرامش درونی

 1. توانایی ما در تمرکز بر کارها را افزایش داده و تمرکز ذهن را بهبود می بخشد.

 2. باعث افزایش صبر و تحمل ما می شود و به ما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به واکنش‌های خشم، صبور باشیم و در برابر نظرات دیگران مدارا کنیم.
 3. باعث بهبود خواب می شود. بسیاری از ما به دلیل اینکه ذهنمان بیش از حد مشغول است به اندازه کافی نمی خوابیم. آرامش درونی باعث می شود تا استرس و اضطراب ما کمتر شده و خواب خوبی داشته باشیم.
 4. ما را قادر می سازد تا از شادی و لحظه‌های خوش به بهترین شکل لذت ببریم.
 5. باعث بهبود روابط ما با دیگران می شود و درک متقابل را در ما ایجاد می کند.

راز آرامش واقعی اینه که باور کنی :

رفتنی میره * اومدنی میاد * موندنی می مونه * شدنی میشه و غصه خوردنِ تو هیچ تأثیری در این رفت و آمدها و شدن و نشدن‌ها نداره

اقدامات مهم برای دستیابی به آرامش درونی

 1. نگرانی را کنار بگذار : مطمئناً در زندگی همه ما نگرانی‌هایی وجود دارند که هر روزه با آنها دست و پنجه نرم می کنیم. البته نمی توان از شر همه نگرانی‌ها خلاص شد ولی تا جایی که ممکن است نگرانی‌ها را کم کن. به ویژه نگرانی‌های آینده، که هنوز زمان آنها فرانرسیده و واقعاً نمی دانیم که آیا نگرانی ما به جاست یا نه.
 2. بهبود سبک زندگی : غذای سالم، ورزش، تفریح و کار  همه اینها از عواملی هستند که باعث کاهش استرس و افزایش آرامش درونی در انسان می شوند. سبک زندگی خوب، به ما این امکان را می دهد تا زمان بیهوده نداشته باشیم و همیشه مشغول به کاری باشیم. که این مسئله یک جور مدیریت زمان است.
 3. به گذشته فکر نکن : همه‌ی ما تجربه‌ها و مسائلی در گذشته داشتیم که در اثر تصمیمات اشتباه رخ داده‌اند. این خاطرات همیشه ذهن ما را درگیر می کنند و باعث افزایش استرس و کاهش اعتماد به نفس می شوند. مطمئناً نمی توانیم به طور کلی آنها را فراموش کنیم ولی می توانیم با اجرای سبک زندگی خوب، فکر کردن به آنها را کمتر کنیم.
 4. خودت و دیگران را ببخش : این هم یکی از کارهایی است که در ادامه‌ی تفکر به گذشته می آید. خاطرات بد گذشته را یا ما ایجاد کردیم و یا دیگران. پس برای اینکه فکر در مورد گذشته را کم کنیم باید خود و دیگران را به خاطر اشتباهاتی که انجام داده‌اند ببخشیم.
 5. زندگی را به خودت آسان بگیر : با خودمان روراست باشیم و قبول کنیم که عواملی هستند که تأثیرات مستقیمی در روند زندگی ما دارند و گاهی ما هیچ کاری در برابر آنها نمی توانیم انجام دهیم. پس بیا زندگی را به خودت آسان بگیر و نگرانی را کم کن.
 6. کاری که دوست داری را انجام بده : زندگی کوتاه است و ارزش ندارد که در این چند روز کاری کنیم که به ما سخت بگذرد. پس هر کاری که دوست داری به شرطی که عاقلانه و درست باشد را انجام بده و از زندگی نهایت لذت را ببر.
 7. بگذار دنیا همانطور که باید پیش برود : طبیعت انسان این است که همیشه می خواهد کنترل همه‌ی مسائل زندگی را در دست بگیرد. این مسئله به نوبه خود یک منبع ایجاد استرس و اضطراب است که چرا نتوانستم فلان کار را درست انجام دهم و یا چرا فلان اتفاق را ندیدم. دنیا در حال گذر است، چه ما حواسمان باشد و چه نباشد. پس بگذاریم دنیا کار خودش را انجام دهد و ما به مسائلی اهمیت بدهیم که برای ما آرامش درونی و در نتیجه شادی و خوشبختی و موفقیت را به همراه دارند.

زندگی شاد و آرام بسازیم

اجازه نده رفتار دیگران آرامش درونی تو را از بین ببرد

دالای لاما

دیدگاه‌

گذشته ها گذشته - زندگی شاد و آرام

[…] اگر فلان کار را می کردم امروز خیلی بهتر زندگی می کردم و آرامش بیشتری داشتم. پس از امروز کاری کن که فردای بهتری را رقم […]

معنی واقعی زندگی - زندگی شاد و آرام

[…] مهم است اما بسیاری از ما نمی دانیم چگونه خوشبختی و آرامش واقعی را پیدا کنیم. ما فقط زندگی می کنیم، به امید روزی که […]

چرا همیشه با عجله ؟ - زندگی شاد و آرام

[…] در لحظه زندگی کن، مانند دوران کودکی. با این کار احساس آرامش بیشتری خواهی کرد و هوشیارتر خواهی بود و در نتیجه احساس […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *