احساس خستگی

حتماً شما هم این حالت را تجربه کرده اید که صبح ها از یک خواب ۸ ساعته خوب بیدار می شوید اما شما هنوز احساس خستگی می کنید. یا شاید سطح انرژی شما در طول روز در نوسان است و اغلب بعد از ظهرها دچار بی حالی و کسل بودن می شوید. در هر صورت، علت اصلی ممکن است در سبک زندگی و عادتهای شما باشد. چون عادتهای شما 80 درصد از کارهایی که هر روز انجام می دهید را مشخص می کند.

عادتها کارهایی هستند که شما به صورت ناخودآگاه و تکراری، هر روز، هرهفته، هرماه و گاهی سال‌ها انجام می‌دهید.

بنابراین آنها اغلب به شما دیکته می کنند که چگونه به طور موثر (یا نه) انرژی شما مصرف شود. بدون مدیریتِ درستِ این عادتها، واقعا نمی‌دانید انرژی‌تان کجا یا چگونه خرج می‌شود. پس بیایید با ایجاد عادتهای خوب، زندگی شاد و آرام بسازیم.

راهکار

برای مقابله با کمبود انرژی 3 راه وجود دارد :

  • کنتور انرژی خود را متعادل کنید

منظور از کنتور انرژی یعنی متعادل کردن انرژی سنج شما با درک عادتهای فعلی و تأثیر آنها در میزان انرژی شماست. برخی از عادت ها به شما انرژی می دهند، برخی انرژی شما را از بین می برند که باعث می شوند احساس خستگی کنید و برخی هر دو را انجام می دهند.

به عنوان مثال، خوردن یک نوشیدنی انرژی زا ممکن است فوراً احساس انرژی بیشتری در شما ایجاد کند، اما این کار برای سلامتی و انرژی شما در دراز مدت خوب نیست. به همین دلیل مهم است که بدانید کدام روال‌ها و عادت‌ها به شکلی خوب و بد روی سطح انرژی شما تأثیر می‌گذارند. و هنگامی که عادتهایی را که انرژی شما را تحلیل می برند کشف کردید، باید شروع کنید برای به حداقل رساندن آنها.

 

  • اقدامات مثبت انرژی را پیدا کنید

شروع به کشف اقدامات جدیدی کنید تا انرژی شما را دوباره افزایش دهد. به عنوان مثال ورزش را در نظر بگیریم. ممکن است به نظر برسد که ورزش در حین حرکت و عرق کردن، انرژی شما را از بین می برد. اما در دراز مدت، سطح انرژی شما را بسیار افزایش می دهد. این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد موفق ورزش را تحسین می کنند. و درست مانند ورزش، باید به دنبال اقدامات مثبت دیگری باشید که می توانید انجام دهید تا انرژی شما را دوباره پر کند.

به عنوان مثال، تغذیه سالم، پیاده روی کوتاه، نوشیدن آب به جای نوشیدنی های دیگر و غیره. تمام این اقدامات انرژی شما را دوباره افزایش می دهند و مهمتر از آن، انرژی شما را در طول روز ثابت نگه می دارند.

 

  • از مکمل های غذایی انرژی زا استفاده کنید

و آخرین راه حل برای افزایش انرژی و حفظ آن از نوسانات این است که از مکمل های انرژی زا، برای بازگرداندن انرژی استفاده کنید. ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل های گیاهی می توانند به تامین مواد مغذی از دست رفته در رژیم غذایی کمک کنند. آنها نه تنها می توانند به تعادل رژیم غذایی شما کمک کنند، بلکه می توانند انرژی شما را نیز افزایش دهند و به خواب بهتر در شب کمک کنند.

در این شکی نیست که کافئین و نوشابه های انرژی زا انرژی شما را خیلی سریع افزایش می دهند، اما این افزایش انرژی موقتی است و در دراز مدت آثار مخرب زیادی به همراه دارند.

منظور از مکمل های غذایی، نوشابه های انرژی زا نیستند.

دیدگاه‌

انگیزه کافی - زندگی شاد و آرام

[…] ندارد، بلکه بیشتر به انرژی مربوط می شود. فقط باید کمی استراحت کنید تا انرژی خود را […]

Ahmad Kp

ممنون بابت این مقاله.
خیلی جالب بود.

Lion

ممنونم بابت همراهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *