انگیزه کافی

آیا تا به حال شده صبح که از خواب بیدار شدید  و برای رفتن به محل کار آماده می شوید، اما انگیزه کافی برای این کار را نداشته باشید؟ این اتفاق معمولاً روزهای شنبه می افتد. در این صورت احتمالاً شما با انگیزه اصلی خود مشکل دارید. هیچ اشکالی ندارد که هرازگاهی احساس بی انگیزگی کنید. این مسئله فقط ارتباط به انگیزه ندارد، بلکه بیشتر به انرژی مربوط می شود. فقط باید کمی استراحت کنید تا انرژی خود را بازگردانید.

اما، اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد و همیشه اتفاق بیفتد، احتمالاً با جریان انگیزشی خود مشکل دارید و باید راهی برای با انگیزه ماندن را پیدا کنید. قبل از انجام این کار، باید بدانید که جریان انگیزشی و مراحل آن چیست.

انگیزه چیست ؟

بیایید این بخش را با این سؤال شروع کنیم : “چه چیزی باعث می شود که شما احساس بی انگیزگی کنید؟” چه چیزی باعث می شود که در مورد شنبه احساس منفی یا مثبت داشته باشید؟

احتمالاً افرادی را می‌شناسید که سال‌های زیادی است که با روز شنبه مشکل دارند و به نظر می‌رسد مشکلی برای راکد ماندن هم ندارند. چه در ازدواج، شغل، یا کارهای شخصی، به نظر می رسد که آنها بدون پیشرفت به سمت چیزهای “بهتر” به خوبی کنار می آیند.

از سوی دیگر، من مطمئن هستم که شما نیز افرادی را می شناسید که روی اهداف مثبت تمرکز می کنند و دائماً خود را به سمت موفقیتهای بیشتر سوق می دهند. خواه ترفیع شغلی، تشکیل خانواده، سفر بیشتر یا ادامه تحصیل، به نظر می رسد این افراد دائماً به سمت چیزی پیشرفت می کنند که زندگی آنها را بهبود می بخشد.

پس تفاوت بین این دو نوع افراد چیست؟

در واقع وقتی احساس می کنید قادر به انجام کاری هستید فقط به یک چیز برمی گردد: انگیزه.

انگیزه یا فقدان آن است که شما را برای غلبه بر چالش ها و موانع، برای رسیدن به اهدافتان به جلو سوق می دهد. بدون انگیزه، پس از چند تلاش ناموفق، یا حتی در اولین چالش سختی که پیش رو دارید، تسلیم خواهید شد. یا فقط همان جایی که هستید می مانید: ناراضی هستید اما کاری برای پیشرفت انجام نمی دهید.

انگیزه نیروی عظیمی در زندگی شما است و باید از آن استفاده کنید تا در هر کاری که روزانه انجام می‌دهید عالی باشید و در واقع از زندگی لذت ببرید. اگر فکر می کنید «من به انگیزه نیاز دارم»، مراحل خاصی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

متأسفانه، بسیاری واژه انگیزه را بیش از حد تعمیم می دهند. ما با انگیزه یا بی انگیزه بودن را به عنوان یک حالت ساده «بله» یا «نه» در نظر می گیریم. اما انگیزه یک تغییر نیست. انگیزه یک جریان است. در واقع، انگیزه مانند خورشید است. یعنی همانطور که به نور و گرمای خورشید نیاز داریم، وجود انگیزه در زندگی ما نیز اهمیت فراوانی دارد. انگیزه دارای لایه های متعددی است و همانطور که گفتم مانند خورشید کارهای مختلفی را در زندگی ما انجام می دهد. لایه های انگیزه به 3 قسمت تقسیم می شود :

  • انگیزه اصلی

  • حمایت از انگیزه

  • انگیزه سطحی

تمرکز در جای اشتباه

مشکلی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند این است که آنها فقط روی انگیزه سطحی تمرکز می کنند. آنها فیلم های انگیزشی را تماشا می کنند، نقل قول های موفقیت را می خوانند، داستان های موفقیت را می خوانند و در نهایت مانند مسکن روی آنها عمل میکنند یعنی برای مدت زمان کوتاه حالشان خوب می شود و پس از گذشت چند روز باز هم به همان حالت قبلی باز می گردند. مشکل انگیزه سطحی این است که مدت زیادی دوام نمی آورد و شما دائماً نیاز به تماشای ویدیوهای انگیزشی دارید تا بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید ولی این کار پس از مدتی که به عادت تبدیل شد، دیگر هیچ تأثیری نخواهد داشت.

 

البته من مخالف فیلمهای انگیزشی نیستم اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه افراد موفق همیشه انگیزه کافی برای دنبال کردن اهداف خود را دارند؟

راز موفقیت آنها این است که آنها روی انگیزه های سطحی مانند تماشای فیلم های انگیزشی و خواندن نقل قول ها و داستان های موفقیت آمیز تمرکز نمی کنند، بلکه بر انگیزه اصلی خود تمرکز می کنند.

در اینجا منظور از انگیزه اصلی چرایی آنهاست. یعنی چرا آنها کاری را که درست است انجام می دهند؟

وقتی دلیل خود را بدانید، انگیزه ابدی خواهید داشت و دیگر هرگز به ویدیوهای انگیزشی برای حفظ انگیزه خود متکی نخواهید بود.

کشف انگیزه اصلی شما واقعاً دشوار نیست. تنها چیزی که نیاز دارید این است که روی طرز فکر خود کار کنید. باید بدانید و درک کنید که واقعاً هدف اصلی شما از زندگی چیست و به کجا می خواهید برسید؟

انگیزه کافی و مستمر

برای اینکه انگیزه کافی و مستمر داشته باشید، باید در جای عمیقتر شیرجه بزنید. فقط خواندن یک نقل قول انگیزشی، تشویق شدن توسط دوستان یا مربی خود، یا نوشتن یک لیست کوتاه از کارهایی که باید انجام دهید، به شما در ایجاد انگیزه پایدار در دراز مدت کمک نمی کند.

همانطور که در بالا گفتم انگیزه مانند خورشید است پس برای داشتن انگیزه کافی و مستمر، باید مانند خورشید نور و گرمای پایدار و طولانی مدت باشیم. همانطور که خورشید دائماً انرژی را به زمین میفرستد و هیچگاه متوقف نمی شود، انگیزه نیز باید همین کار را با شما انجام دهد و جریانش قطع نشود.

اگر بتوانید یک موتور انگیزشی خودپایدار ایجاد کنید، می‌توانید معنای بیشتری را در زندگی خود بیابید و از هر دقیقه کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید، که باعث می‌شود نقش‌ها و مسئولیت‌های شما کمتر خسته‌کننده باشد.

دیدگاه‌

چگونه انگیزه پیدا کنید ؟ - زندگی شاد و آرام

[…] یافتن انگیزه واقعی خود، یک قدم به درک خوشبختی خود و یافتن معنی در هر کاری […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *