تاکسی خوب/تاکسی بد

تاکسی، وسیله ای که این روزها اکثر مردم با آن سروکار دارند. به دلیل ترافیک شهری و همچنین عدم وجود پارکینگهای کافی و جهت دوری از اعصاب خوردی در رانندگی، اغلب مردم به سمت تاکسی و وسایل نقلیه عمومی روی آورده اند. امروزه با وجود تاکسی‌ اینترنتی و سهولت در استفاده و سفارش آن به مسئله ای بسیار رایج تبدیل شده. قبلاً برای رفتن به جایی باید در خیابان منتظر می شدیم تا تاکسی مورد نظر را پیدا کنیم و بعد از چانه زنی به راه خود ادامه می دادیم. ولی همین تاکسی که زندگی را برای ما آسان کرده در مقابل مشکلاتی هم دارد یعنی (تاکسی خوب/تاکسی بد) که در زیر قصد دارم در مورد این مشکلات کمی با شما حرف بزنم و در واقع دردودل کنم و خیلی خوشحال میشم که نظر شما رو در این مورد داشته باشم.

در ابتدا باید بگویم که طرف صحبت من همه رانندگان تاکسی نیستند ولی اغلب آنها این مشکلات را دارند و این مقاله برای فرهنگ سازی و بهبود این بخش از زندگی اغلب شهروندان است.
در کل هم تاکسی خوب داریم هم تاکسی بد

داستانهای مسافران

هر یک از ما در مورد سفر با تاکسی حداقل یک داستان تکان دهنده یا ناخوشایند داریم و بسیاری از مردم آن داستان ها را در رسانه های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته اند که این کار به شهرت راننده یا شرکت مورد نظر لطمه می زند. با اینکه سازمان تاکسیرانی قوانین سختگیرانه ای برای حذف بدترین رانندگان دارد، اما هنوز هم برخی هستند که قوانین را نادیده می گیرند یا خدمات ضعیفی را به مشتریان ارائه می دهند.

بنابراین اگر شما یک راننده تاکسی هستید که می خواهید اعتبار خود را بی عیب و نقص نگه دارید، از چه رفتارهایی باید اجتناب کنید؟ و کدام یک می توانند شما را با مشکل مواجه کنند؟

مشکلات شایع در میان تاکسی داران

۱رانندگی بد

رانندگی بد در ایران یک مسئله بسیار عادی و طبیعی است و کمتر کسی را میبینید که دقیقاً بین خطوط حرکت کند و یا دوبله پارک نکند ولی این مسئله در بین رانندگان تاکسی چندین برابر است. آنها هیچوقت به پشت سر خود توجه نمی کنند و هرجایی که شده توقف و مسافر سوار و پیاده می کنند.

من خودم چندین بار دیدم که راننده تاکسی در خط دوم یعنی جایی که بقیه رانندگان با سرعت بیشتر در حال حرکت هستند، اقدام به سوار و پیاده کردن مسافر می کنند. و از آن بدتر سر کوچه ها جایی که محل ورود و خروج خودروهای دیگر است، آنها با آرامش تمام و اعتماد به نفس زیاد توقف می کنند و راه را می بندند و وقتی به آنها اعتراض می کنی به بدترین شکل ممکن با آدم حرف می زنند. حالا برعکس همین قضیه را هم ببینید، اگر شما سر کوچه و یا در مسیر آنها توقف کنید، زمین و زمان را روی سرتان خراب می کنند.

من می دانم تمام روز در جاده و خیابان بودن، فشار زیادی را به رانندگان وارد می کند ولی تا زمانی که ما به دیگران رحم نکنیم و درست رانندگی نکنیم، این فرهنگ هیچگاه در کشور ما بوجود نخواهد آمد.

راننده تاکسی بهعنوان یک راننده حرفهای نباید اینگونه رانندگی کند، چون آنها بیش از دیگران در معرض خطر تصادفات رانندگی هستند. راننده عزیز با زیر پا گذاشتن قوانین، احتمال تصادفات را افزایش ندهید این قوانین بنا به دلیلی درست شده اند، و آن این است که شما، مسافران و مردم دیگر ایمن باشند.

۲به دنبال کرایه بیشتر هستند

برای یک راننده تاکسی فرودگاه و راه آهن، ایستادن در صف بسیار آزاردهنده است، به خصوص اگر مسافری به تورشان بخورد که مسیرش کوتاه است. بهتر است شرایط را بهعنوان بخشی از زندگی یک راننده تاکسی بپذیرید، مسافر را با مهربانی همراهی کنید و امیدوار باشید که آنها به شما انعام دهند و این را بدانید روزی رسان خداست، پس نگران نباش دوست من.

۳انجام کار شخصی

هر کس در زندگی مشغول به کاری است و کار راننده تاکسی، رانندگی است پس وقتی مسافری را سوار می کنید، شما سر کار هستید. پس باید حرفه ای عمل کنید. بسیاری از رانندگان تاکسی هنگام مسافرکشی با تلفن صحبت می کنند و یا برای خرید وسیله ای در کنار مغازه ها توقف می کنند.  همه این موارد باعث عصبانیت مسافران می شوند. بسیاری از مسافران حضور در یک فضای محدود (خودرو) با غریبه ها را تا حدودی نگران کننده می دانند.

یک راننده تاکسی زمانی که مسافر ندارد می تواند به کارهای شخصی، تلفنها و خریدهای خود بپردازد. این زمان همان زمانی است که مانند مرخصی و یا استراحت در سرکار محسوب می شود. با جدا کردن زندگی شخصی و کاری خود، همه را راضی نگه دارید.

۴داشتن وسیله نقلیه کثیف یا فرسوده

اکثر تاکسی ها را که سوار می شوم، از شدت کثیفی و فرسودگی جرأت نمی کنم به جایی دست بزنم و یا وسایلم را روی صندلی بگذارم. تاکسی شما مکان امرار معاش شماست و خانه دوم شما محسوب می شود، اگر خانه اول نباشد. شما باید از آن مراقبت کنید و به طور منظم آن را بررسی و سرویس نمایید.

از دید یک مسافر، آنها می خواهند با ماشینی که تمیز باشد سفر کنند. آنها نمی‌خواهند در زبالههایی که مسافران دیگر پشت سر گذاشتهاند بنشینند یا آثار ماندگار ناهار راننده را بو کنند. تا حد امکان ماشین را تمیز و مرتب نگه دارید. مؤدبانه به مسافران بگویید که در وسیله نقلیه شما غذا نخورند و از آنها بخواهید که زباله های خود را با خود به خانه ببرند. نگاهی گذرا به قسمت سرنشینان بین سواری بیندازید و هرگونه آشفتگی آشکار را برطرف کنید.

همانگونه که شما دوست ندارید وارد مغازه ای کثیف و آشفته شوید، مردم هم دوست ندارند سوار تاکسی کثیف (محل کار شما)  شوند.

۵ایجاد احساس ناراحتی یا ناامنی برای مسافران

اکثریت قریب به اتفاق رانندگان تاکسی مؤدب هستندحتی زمانی که مسافرانشان مودب نیستند. با این حال، برخی از رانندگان از حد مجاز عبور می کنند. باید با همه مسافران، به ویژه زنان، رفتار حرفه ای داشته باشید. حتی اگر مسافر پرحرف باشد، میخواهد احساس امنیت کنداحتمالاً به همین دلیل است که به جای اتوبوس، تاکسی شما را گرفته است پس این حالت را مراعات کنید. اگر اواخر شب است یا مسافر تنها باشد، اهمیت دو چندان دارد که به روشی بیش از حد آشنا رفتار نکنید.

قرار دادن هر مشتری در موقعیت نامناسب به این معنی است که آنها تمایل زیادی به سفر مجدد با شرکت شما را نخواهند داشت.

موارد دیگر و کوتاه

موارد و مشکلات زیاد است که اگر بخواهم هر کدام را به تفصیل بنویسم وقت شما را می گیرد و شاید از مقاله خسته شوید ولی در زیر برخی از این موارد را به صورت کوتاه و تیتروار عنوان می کنم :

۱به بهانه اینکه پول خورد ندارم باقیمانده پول مسافر را بر نمیگردانند.

۲اگر چمدان داشته باشید، هزینه اضافه میگیرند، در صورتیکه شما کل ماشین را اجاره کرده اید و نه فقط یک صندلی.

۳برای دریافت هزینه بیشتر از مسیر طولانی تر می روند به ویژه برای مسافران خارجی که آشنایی ندارند.

۴برخی از رانندگان تاکسی های اینترنتی وقتی مسافر سوار می شود از او می خواهند که سفر را لغو کند تا کل مبلغ را خود راننده بگیرد و سهم شرکت را ندهد. این کار به غیر از مورد اخلاقی از لحاظ شرعی هم جایز نیست (هم برای راننده و هم برای مسافر).

چند پیشنهاد برای بهبودی

۱خودرو همیشه تمیز و مرتب باشد تا مسافر احساس راحتی کند.

۲در تاکسی برای مسافر کتابهای مفید بگذارید تا در طول مسیر کار مفید انجام دهد و فرهنگ کتاب خوانی در جامعه بیشتر شود.

۳به قوانین رانندگی و به رانندگان دیگر احترام بگذارید و درک کنید که آنها هم در خیابان با شما هستند و شما تنها نیستید.

۴قبول کنید که روزی رسان خداوند متعال است پس با مسافر منصف باشید.

۵برای کارهای شخصی خود زمان مشخص کنید و کاری کنید که مسافر در آرامش و شادی با شما سفر کند.

زندگی شاد و آرام بسازیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *