تغییر بزرگ

یکی از دوستانم به اسم محمد داستان جالبی داره که میخوام براتون تعریف کنم من اسمشو گذاشتم تغییر بزرگ …

محمد مدیر ارشد یکی از شرکتهای بزرگ است و بیش از ۱۵ سال در این حرفه مشغول به کار است. او ۳۷ ساله است، درآمد بسیار خوبی داره، صاحب یک آپارتمان است و از چیزهای خوب زندگی لذت می بره. در ظاهر به نظر می رسه که او در مسیر درست زندگی قرار داره.

اما در اعماق درون، محمد از زندگی خودش راضی نیست. از بیرون، به نظر می رسه که او مردی شاد و بسیار موفق اما در درون، برای تغییر ناامید است. و دلیل اینکه او حاضر نیست زندگی خودش رو تغییر بده چون فکر میکنه برای تغییر شغلش خیلی دیر شده. (البته خیلی از مردم در جهان هم نمی خواهند) شاید شما هم این باور رو داشته باشید.

دلیل اینکه فکر می کنید برای شما خیلی دیر شده اینه که اگر تغییر کنید، مطمئناً در خطر از دست دادن همه چیزهایی هستید که در طول سال ها و با زحمت ساختید. علاوه بر این، بسیاری از دوستان نزدیک، اقوام و خانواده شما این باور را در ذهن شما ایجاد می کنند که برای تغییر شغل، اهداف، رویاها یا زندگی خود خیلی پیر هستید.

این را قبول کنید که هرگز برای تغییر دیر نیست!

یک باور غلط

مطمئنم شما هم این حرفها را زیاد شنیدید که تا 30 سالگی، باید زندگی خود را به طور کامل رقم بزنید، باید شغلی داشته باشید که از آن درآمد خوبی کسب کنید، باید خانواده داشته باشیم، باید خانه داشته باشیم و اجاره نشین نباشیم. و اگر برخلاف آنچه به شما میگن عمل کنید، حتماً مایه شرمساری خانواده و نزدیکانتان خواهید شد.

ولی من میخوام به شما بگم که حقیقت اینه که زندگی غیرقابل پیش بینی است. امروز می تونی یک شغل فوق العاده پایدار داشته باشی که درآمد بسیار خوبی داره و فردا از اون اخراج بشی و همه چیز تموم میشه. پس باوری که مردم دارند و میگن شما باید قبل از سی سالگی همه چیز را بفهمید، به هیچ وجه درست نیست.

به عنوان مثال حتماً داستان سرهنگ ساندرز رو شنیدید (مؤسس KFC).

او در هر شغلی که استخدام شد شکست خورد و هر کاری که شروع کرد شکست خورد. اما او یک چیز رو می دونست، اینکه تا زمانی که انگیزه در شما وجود داشته باشه، می تونید موفق باشید و می تونید زندگی خودتون رو تغییر بدید. چون اگر این کارو نکنید، پشیمان میشید.

واقعاً چقدر غم انگیزه که اغلب مردم زندگی خودشون رو مطابق انتظارات و نظر دیگران می گذرونن.

پس اگر کسی بهت گفت «برای تغییر شغل، زندگی و غیره خیلی دیر شده»، فقط اینو در ذهن خودت داشته باش که بزرگترین پشیمانی که مردم دارن اینه که زندگی واقعی و مورد علاقه خودشون رو ندارن.

برای همینه که من تصمیم گرفتم ۵ قدمی که باید برای راه اندازی مجدد زندگی خودت برداری و زندگی بسازی که نه تنها جوری که میخوای زندگی کنی، بلکه عاشق اون بشی و ازش لذت ببری رو با شما به اشتراک بذارم:

قدم اول : دیدگاه تازه

ابتدا باید از محدودیت های خودت فاصله بگیری و دور بشی.

قدم دوم : چالش ها رو شناسایی کن

بعد از اینکه دیدگاه خودت رو تغییر دادی و باورهای محدود کننده ای را که در ذهن داشتی رو مشخص کردی، کار بعدی که باید انجام دهید این است که چالش ها را شناسایی کنی.

به عنوان مثال، اگر می خوای شغل خودت رو تغییر بدی، چه چیزی مانع شما میشه؟

قدم سوم : با ارزش ها و اولویت های خودت رو مشخص کن

برای مثال، وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل شدی، اولویت شما پیدا کردن کار و شروع به کسب درآمد بود. ولی حتماً الآن ارزش‌ها و اولویت‌های جدیدی داری مثلاً راه‌اندازی یک کسب‌وکار، ایجاد روابط خوب با فرزندان یا به سادگی، سفر به دور دنیا باشه.

قدم چهارم : برنامه ریزی کن

برنامه ریزی می تونه به شما کمک کنه تا سریعتر و راحت تر به هدف مورد نظر خودت برسی. یک برنامه ریزی مشخص با اولویتها و زمان بندی مناسب.

قدم پنجم : یک اقدام بزرگ انجام بده

هدف بدون عمل هدفی است که رسیدن به آن غیر ممکن است.

امیداورم مفید باشه. موفق و شاد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *