مدیر ریزبین

آیا می دانید بدترین اتفاقی که می تواند در محل کارتان بیفتد به جای اخراج چیست؟ بدترین اتفاق این است که مدیرتان شما را زیر ذره بین قرار دهد. به این مدیران Micro Manager مدیر ریزبین می گویند. حالا کمی در مورد اینگونه مدیران بیشتر بدانیم.

مدیریت ریزبینی Micro Management  یک شیوه مدیریتی است که در آن بیش از اندازه بر نحوه کار کارمندان نظارت می شود. در این روش به جای اینکه به کارمند گفته شود چه کاری در چه زمانی انجام شود، عملکرد اورا از نزدیک مورد بررسی قرار می دهند و با انتقادهای مداوم سعی دارند کارها را پیش ببرند. این مدیران بیشتر زمان خود را صرف توجه به جزئیات می کنند و علاقه شدیدی به کنترل ریز به ریز گزارشات دارند.

مدیریت ریزبین چه زمانی اتفاق می افتد ؟

مدیریت ریزبینی زمانی است که مدیر شما می خواهد همیشه در جریان همه کارهایی باشد که شما انجام می دهید و همچنین می خواهد همیشه در شرکت تصمیم گیری می کند حتی اگر ممکن است شما برای تصمیم گیری درست مهارت و شایستگی بیشتری داشته باشید باز هم تصمیم نهایی را خودش خواهد گرفت. به همین دلیل، مدیریت ریزبین یکی از بزرگترین دلایلی است که افراد از مشاغل خود دست می کشند.

بیش از ۷۰ درصد از افرادی که زیر نظر مدیر ریزبین بودند، نشان دادند که مدیریت ریزبین روحیه آنها را کاهش داده است. همانطور که می بینید، این بدترین اتفاق است.

اما گاهی اوقات، به دلیل مسئولیتها و خواسته های زندگی، شما نمی توانید شغل خود را رها کنید و شغل دیگری را دنبال کنید، فقط به این دلیل که تحت مدیریت ریزبین هستید. بنابراین، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه با یک مدیر ریزبین برخورد کنید.

در مقابل مؤثرترین مدیران تعادل درستی را بین نظارت بر کارکنان و استقلال ایجاد می کنند. آنها به توانایی های کارکنان خود اعتقاد دارند و به آنها اختیارات می دهند تا خودشان تصمیم بگیرند. نظارت و بازخوردی که این مدیران ارائه می کنند برای ایجاد محیطی است که در آن کار به طور کارآمد و مؤثر انجام می شود. ارائه بازخورد منظم کسی را به یک مدیر ریزبین تبدیل نمی کند.

به هر حال وظیفه یک رهبر این است که اطمینان حاصل کند که همه اعضای تیم با نتایج همسو باشند. اما وقتی مدیر احساس می کند که مجبور است در هر مرحله نظر خود را بیان کند، این شخص با یک مشکل مدیریت ریزبین مواجه می شود.

مدیران ریزبین ممکن است نیت خوبی داشته باشند چون آرزو دارند موفق شوند و یک پروژه را به خوبی به پایان برسانند.

یک مدیر با سبک مدیریت سختگیرانه، اغلب کارمندان خود را دیوانه می کند و باعث ایجاد سطوح استرس بالا می شود. در کل مدیریت ریزبین یک سبک رهبری ناکارآمد است.

چرا برخی از مدیران روش مدیریت ریزبین را انتخاب می کنند ؟

در واقع پاسخ یکسانی برای این سؤال وجود نداردو این امر می تواند دلایل مختلفی مانند ترس از شکست، نیاز شدیدی به کنترل و تسلط، بی تجربگی در مدیریت، نا امنی، اعضای تیم غیر ماهر و غیره باشد. رایج ترین دلیل برای مدیریت ریزبین، عدم اعتماد و احترام به افرادی است که با آنها کار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *