کنترل زندگی

در این اوضاع آشفته ی بازار و سیاست و اقتصاد که هیچکس به فکر کسی نیست، شما به فکر خود باشید. آموزشها و مهارتهای خود را افزایش دهید و کنترل زندگی خود را در دست بگیرید. هدف هر شخص در زندگی کسب موفقیت است و همانطور که می دانید هیچ موفقیتی اتفاقی نیست. افراد موفق وجوه اشتراک بسیاری دارند و مهمترین وجه اشتراک همه آنها استفاده درست و بهینه از زمان است.

مدیریت زمان درست و مناسب شما را قادر می سازد تا بتوانید بدون استرس، اضطراب و عصبانیت امور جاری خود را انجام دهید و احساس بهتری نسبت به خود و زندگیتان داشته باشید. مطمئنم که هیچکدام از شما دوست ندارید دیگران کنترل زندگی شما را در دست بگیرند. پس زمان خود را به خوبی مدیریت کنید تا کنترل بیشتری بر زندگی و کسب و کار خود داشته باشید. همانطور که جیم ران می گوید: (شما نمی توانید اشخاص دیگری را برای حرکت خودتان استخدام کنید). پس تصمیم بگیرید، هدف داشته باشید، حرکت کنید و خسته نشوید چون قرار نیست یک شبه همه کارها بر وفق مراد شوند.

مدیریت زمان و کنترل زندگی

مجموعه اقداماتی که هر شخص در برابر اتفاقات روزمره زندگی خود انجام می دهد را مدیریت زمان می نامند به شکلی که گویی خود تعیین کننده است. ولی درمقابل افرادی نیز هستند که اتفاقات و رخدادهای روزمره زندگی آنها را مانند برگ درختان به این سو و آن سو می برند.

پس اولین قانون را اینگونه عنوان می کنم: عبارت من نمی توانم را از زندگی خود حذف کنید و همیشه از کلمات و جملات مثبت استفاده کنید. هرگز از جملات منفی و نا امید کننده استفاده نکنید.

راه حل برای کنترل زندگی

حالا به چند مورد از مهمترین مواردی که شما را در افزایش بهره وری شخصی ومدیریت زمان کمک می کند میپردازم تا در نهایت کنترل کامل بر زندگی خود داشته باشید:

۱- خودشناسی:

هر شخص دارای استعدادها و مهارتهای خاصی است و اگر این مهارتها شناسایی و پرورش داده نشوند، نهفته باقی می مانند. پس با خودشناسی، این استعدادها و مهارتها را در خود کشف کنید و روی آنها تمرکز نمایید و با آموزشهای لازم آنها را تقویت کنید. شما برای شناخت خود می توانید از دیگران نیزکمک بگیرید ونظر آنها را بپرسید.

۲- تصمیم گیری:

چه کسی برای شما تصمیم می گیرد؟ خودتان یا عادتهای شما؟ مطمئناً این عادتهای شما هستند که برای شما تصمیم می گیرند و این تصمیم ها معمولاً بصورت ناخودآگاه گرفته می شوند. پس عادتهای خود را شناسایی کنید، عادتهای بد را حذف کنید و به جای آنها، عادتهای خوب را در خود ایجاد کنید.

۳- هدف داشته باشید:

یک کشتی بدون نقشه و قطب نما نمی تواند دل به دریا بزند و مطمئناً در دریای پهناور گم می شود. انسان هم اگر هدفی برای خود نداشته باشد و نقشه ای برای رسیدن به آن اهداف برای خود ترسیم نکند، مطمئناً نمی تواند در این دنیای پهناور و پر از فراز و نشیب حرکت کند و موفق شود. برای این کار ابتدا باید رویا و آرزویی داشته باشید، سپس با خیال پردازی مانند دوران کودکی آنرا بازتر کنید و ایده های جدید و خلاقانه ای بدست بیاورید و مهمتراز همه اینکه تمام این کارها را روی کاغذ بنویسید تا از بالا به آنها نگاه کنید. مطمئن باشید که اهداف و چشم انداز شما روشن تر شده و اهداف بسیار عالی به ذهنتان خطور خواهد کرد.

۴- عاشق کارتان باشید:

یکی از عوامل مهم در افزایش بهره وری شخصی و مدیریت زمان اینست که عاشق کارتان باشید. در این حالت شما صبح زودتر بیدار خواهید شد و با اشتیاق فراوان به سر کار خواهید رفت. کسی که عاشق کارش باشد بهتر کار می کند و ذهن و فکرش بازتر و بهتر از دیگران عمل می کند. چون ما بخش زیادی از زندگی خود را صرف کار میکنیم و با توجه به رقابتی بودن زندگی مدرن در این زمانه، پس تنها راهی که باعث استقامت و موفقیت بیشتر شما می شود این است که به کارتان عشق بورزید.

یکی از مهمترین مواردی که در دوست داشتن کار تأثیر می گذارد و باعث افزایش بهره وری شما می شود اینست که محل کار به محل زندگی نزدیک باشد. با این کار شما با یک تیر دو نشان می زنید، هم کارتان را دوست دارید و هم در وقت و زمان صرفه جویی می کنید.

۵- از تکنولوژی به درستی استفاده کنید:

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی و تولید نرم افزارها و اپلیکیشن ها و همچنین شبکه های اجتماعی فراوان، پس چرا همچنان، استفاده بهینه از زمان بسیار سخت تر از گذشته شده و همه با کمبود وقت مواجهند؟

راه حل : ابتدا تصمیم بگیرید که چه میخواهید سپس از تکنولوژی برای کمک و افزایش سرعت استفاده کنید، نه اینکه اختیار و کنترل زندگی تان را به آن بسپارید. برای هر کار زمان تعیین کنید و زمان بندی و اولویت بندی را فراموش نکنید.

به طور خلاصه بگویم: خود را بشناسید، تصمیم درستی بگیرید، عادتهای درست ایجاد کنید، هدف داشته باشید، عاشق کارتان باشید، زمان و اولویت بندی کنید و در نهایت و از همه مهمتر، بنویسید و همه ایده ها و افکار خود را روی کاغذ بیاورید و از بالا به آنها نگاه کنید تا بتوانید تصمیمهای بهتری بگیرید تا کنترل زندگی در دستان پرتوان شما باشد.

تصمیم درست برای کنترل زندگی امروز و ساخت فردای بهتر است

دیدگاه‌

شتاب دهنده زندگی - زندگی شاد و آرام

[…] که خودکنترلی دارد به طور مداوم اهداف و برنامه های روشنی را برای خود […]

کنترل کامل بر زندگی - زندگی شاد و آرام

[…] به اهداف خود تأثیر بگذارید. و تنها چیزی که می توانید کنترل کنید این است که چقدر برای دستیابی به اهداف خود اقدام می […]

بیشترین کارایی - زندگی شاد و آرام

[…] دارای بیشتـری کارایـی و بهره وری اسـت، انجـام دهیـد و کنتـرل زندگـی در دسـتان پرتـوان شـما […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *