کنترل کامل بر زندگی

بیشتر اوقات ما فکر می کنیم که کنترل کامل بر زندگی خود داریم. اما در زندگی، هر چیزی می تواند در چند ثانیه وارونه شود، حتی اهداف شما. بسیاری از چیزهایی که برای ما اتفاق می افتد چیزهایی هستند که نمی توانیم کنترل کامل آنها را داشته باشیم. برای مثال ویروس کرونا را در نظر بگیرید. شما در حال انجام کاری که دوست دارید هستید، ناگهان به شما می گویند که به دلیل بیماری همه گیر، اخراج خواهید شد. و یا کاری که به تازگی راه اندازی کردید، مجبور به تعطیلی آن شدید.

استرسی که مقصرش شما نیستی

در این حالت استرس زیادی به سراغتان می آید که چرا شما را اخراج کردند و یا چرا کاری که تازه شروع کردید به این راحتی به فنا رفت ؟ چرا این بیماری همه گیر رخ داد ؟ و روز به روز استرس بیشتر می شود چون واقعیت این است که شما بیکار هستید. سپس، شما شروع به گفتن مطالبی مانند “من هرگز شغل خوبی مانند شغلی که داشتم پیدا نخواهم کرد” را به خود می کنید.

چون این مشکلات واقعی و بسیار رایجی هستند که مردم در سراسر جهان با آن روبرو هستند و حقیقت این است که شما نمی توانید آنها را کنترل کنید. اگر یک بیماری همه گیر اتفاق بیفتد و یا یک درگیری مسلحانه شروع شود یا تورم از کنترل خارج شود، نمی توانید کنترل بر زندگی داشته باشید. اینها چیزهایی هستند که هر چقدر هم که استرس داشته باشید، نمی توانید کاری انجام دهید.

تأثیر یا کنترل ؟

این مسئله در مورد بیشتر چیزهای زندگی یکسان است مثلاً اگر تصمیم دارید بدوید، اما باران شروع به باریدن کرد، دلیلی برای استرس وجود ندارد. شما نمی توانید آن را کنترل کنید. و نکته غم انگیز این است که بسیاری از مردم رویاهای خود را رها می کنند زیرا بر روی چیزهایی که به هیچ وجه نمی توانند کنترل کنند استرس دارند.

اما، فقط با تمرکز بر دو چیز می توانید از آن جلوگیری کنید:

  • آنچه شما می توانید تحت تاثیر قرار دهید
  • آنچه می توانید کنترل کنید

به عنوان مثال، می توانید با اهدای پول بر رفع گرسنگی جهان تأثیر بگذارید. شما می توانید کنترل کنید که چقدر پول می توانید اهدا کنید. اما نمی توانید به طور کلی رفع گرسنگی جهان را کنترل کنید زیرا برای تحقق آن، افراد زیادی باید درگیر شوند. و شما به تنهایی و فقط با منابع محدودی که دارید نمی توانید این کار را انجام دهید. که البته این کار احتمالاً اولویت زندگی شما نیست. به همین دلیل است که با تمرکز بر آنچه می توانید کنترل و تحت تأثیر قرار دهید، زندگی بسیار شادتری خواهید داشت.

تنها راهِ چاره

شما نمی توانید رسیدن به هدف خود را کنترل کنید اما می توانید در رسیدن به اهداف خود تأثیر بگذارید. و تنها چیزی که می توانید کنترل کنید این است که چقدر برای دستیابی به اهداف خود اقدام می کنید.

به همین دلیل است که عمل کردن 98 درصد از موفقیت شما را رقم می زند. (عمل کردن) این تنها چیزی است که می توانید کنترل کنید و همچنین چیزی است که بیشترین موفقیت را برای شما به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *