گذشته ها گذشته

هر روز یک فرصت و یک زندگی جدید است که می توانیم از آن به بهترین شکل استفاده کنیم. همه ما در گذشته کارهایی کرده ‌ایم و یا تصمیمهایی گرفته ‌ایم که بر روی زندگی امروز ما تأثیر گذاشته و یا حتی آنرا تغییر داده است. تصمیم‌ هایی مانند فروش یک ملک یا شروع کار جدید یا خرید چیزی که اصلاً لازم نداشتیم و یا حتی سفر و مهاجرت به جایی که فکر می کردیم موفقیت ما در گرو این چیزها خواهد بود و البته هزاران تصمیم دیگر که هر کس بر اساس نحوه و شرایط زندگیش می گیرد.

دقت کردید وقتی از کسی یا چیزی دلخور یا عصبی میشیم چکار میکنیم ؟ اگر شخص باشد، دوست داریم آنقدر اورا بزنیم که دلمان آرام شود و اشتباهش را بفهمد و عذرخواهی کند و یا اگر شیء باشد آنقدر به زمین می کوبیم تا آتش درونمان بخوابد یا به قول معروف دلمان خنک شود. حالا این مسئله را در مورد گذشته پیاده سازی کنید؛ آیا می توانیم گذشته را زیر باد مشت و لگد قرار بدیم و آنرا عوض کنیم ؟ مطمئناً جواب “نه” است. هر کاری کنیم نمیتوانیم گذشته را تغییر دهیم و یا آنرا به مسیری که می خواهیم برگردانیم. مگر در موارد معدود که آن هم بسته به آن کار و یا تصمیم دارد. پس حالا که این امکان وجود ندارد، بیایید بی خیال بشیم و سرمان به کار امروز باشد و آنرا به بهترین شکل انجام دهیم.

تجربه‌های خوب و بد

گذشته، با تمام خوبی‌ ها و بدی‌ هایش در واقع مقدمه‌ ای بوده برای امروز. از آن درس بگیریم، هم از خوبیها و هم از بدی‌ها ولی غصه خوردن و ناراحت شدن از گذشته‌ های رنج آور ممنوع. گذشته دیگر وجود ندارد که بخواهیم آنرا تغییر دهیم و نباید تبدیل به دغدغه ما شود. ما بیشترین ساعتها و روزهای خود را در حسرت گذشته و نگرانی از آینده سپری می کنیم. به دلیل تجربه‌های گذشته، نگران این هستیم که فردا چه چیزی برای ما مخفی کرده ؟

هر چقدر هم که بگوییم گذشته را کنار می گذاریم و به آن فکر نمی کنیم ولی برخی مشکلات یا اشتباههای قبلی چنان قوی و بزرگ هستند که روی زندگی حال حاضر ما تأثیر گذاشته‌ اند و ما هر روز با آنها روبرو هستیم و غیر قابل فراموشی هستند. در نتیجه این خاطرات و کارها از ذهن ما خارج نشده و مانند سوهانی روح و روان و ذهن ما را می سابند. دردی که از گذشته باقی مانده همان چیزی است که به امروز منتقل شده و همیشه با ماست و این حالت خیلی آزاردهنده است.

ضررهای نگرانی و فکر به گذشته

عده کمی از مردم از مضرات و مشکلات این نگرانی بیهوده با خبرند. نگرانی هایی که در نهایت به بیماری و افسردگی ختم می شوند. برخی از بیماریهایی که نگرانی در بدن ما به ایجاد می کنند؛ درد مفاصل، زخم معده، سردرد، دیابت و حتی بیماریهای روانی هستند.

ما از چیزی که می خوریم زخم معده نمی گیریم

از چیزی که ما را می خورد (نگرانی) زخم معده می گیریم

دیل کارنگی

راهکارِ رهایی از گذشته

در کتاب نگران نباش و زندگی کن (How to Stop worrying and Start living) ، دیل کارنگی می گوید: بر عرشه فرماندهی بایست و دکمه‌ ای را بزن که با دیواره‌ های آهنی در را به گذشته می بندد (به روی دیروزهای مرده). دکمه دیگری را بزن و به پرده آهنین در را به روی آینده ببند (فرداهای به دنیا نیامده). آنگاه در امان خواهی بود (در امان برای امروز).

بار آینده که به سنگینی بار دیروز اضافه شده و امروز حمل می شود، قوی‌ ترین تزلزل را به وجود می آورد. بهترین راه ممکن جهت آماده شدن برای فردا این است که با تمام هوش و شور و اشتیاق روی انجام عالی کارهای امروز تمرکز کنی. این تنها راه ممکن جهت آماده شدن برای فرداست. مطمئناً فردا مهم است پس حتماً به فکر فردا باش، بله فکر و برنامه ریزی و آماده سازی ولی نگرانی نداشته باش.

نگرانی ما را به هیچ جایی نمی رساند. اگر از گذشته ناراحت هستی، آیا می توانی کاری کنی که آنرا تغییر دهی؟ تنها کاری که می توان انجام داد این است که از آن یاد بگیری و در کارها و رفتار امروز اشتباههای گذشته را تکرار نکنی و این کار بسیار لذت بخش است و خاطرات بد گذشته را از بین می برد.

یکی از راههای رهایی از گذشته، عدم ارزیابی امروز بر اساس گذشته است. مثلاً اگر قبلاً این کار را نمی کردم، امروز وضعم خیلی بهتر بود و یا اگر فلان کار را می کردم امروز خیلی بهتر زندگی می کردم و آرامش بیشتری داشتم. پس از امروز کاری کن که فردای بهتری را رقم بزنی و از آن مهمتر اینکه امروز را بهترین باش و بهترین عملکرد را از خودت نشان بده.

زندگی شاد و آرام بسازیم

دیدگاه‌

لیث

واقعاً خیلی خوبه اگر کسی بتونه عمل کنه
گذشته‌ی اکثر ما به کابوسی تبدیل شده به دلیل اشتباهات گذشته
حتی در قرآن خدا گفته در روز قیامت همه میگن ما رو به گذشته برگردان تا کار خوب بکنیم

کنترل زندگی - زندگی شاد و آرام

[…] درست برای کنترل زندگی امروز و ساخت فردای بهتر […]

وجود مشکلات ضروری است - زندگی شاد و آرام

[…] و کوچک هستند. مشکلات کوچک را همواره داریم و چون بر اساس تجربیات گذشته با آنها آشناییم و به راحتی می توانیم از عهده آنها بر […]

چرا همیشه با عجله ؟ - زندگی شاد و آرام

[…] با این همه تاسف به گذشته نگاه می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *