آرامش دل

با یاد الله دلها آرام می گیرد. ولی آیا این یعنی من به یاد خدا باشم یا خدا به یاد من ؟

در واقع این یک یاد و ارتباط دوطرفه است. اینکه همیشه خداوند به یاد من است و همیشه هوای مرا دارد بحثی نیست. ولی بحث اینجاست که اگر به دنبال آرامش هستم، باید من هم به یاد پروردگار باشم، تا به یاد من بودنِ خالق یکتا را نیز حس کنم.

نتایج خوب و شایستگی‌ها و آثار گرانبهایی که از محبت خدا بر من وارد می شوند، قابل شمارش نیستند. اگر خدا مرا دوست داشته باشد، محبت مرا را به دل مردم می اندازد و اگر مردم مرا دوست داشته باشند، این سرمایه ایست که نمیتوان آنرا ارزش گذاری کرد. اگر خدا مرا دوست داشته باشد، به من حکمت را عطا می کند. و به هرکس حکمت داده شود، خیر و برکت فراوانی کسب خواهد کرد.

  • اگر به انسان حکمت داده شود، با درآمدی محدود خوشبخت خواهد بود. ولی کسی که حکمت ندارد، با درآمدی نامحدود و زیاد باز هم احساس بیچارگی و بدبختی میکند.
  • اگر به انسان حکمت داده شود، با همسری عادی خوشبخت خواهد بود. ولی کسی که حکمت ندارد، با همسری زیبا و عالی نیز احساس بدبختی و ناراحتی میکند.
  • اگر به انسان حکمت داده شود، از دشمن دوست می سازد. ولی کسی که حکمت ندارد، دوست را دشمن می کند.

پس اگر خدا به کسی حکمت را عطا کرد، آن فرد فراوانی و نعمت بسیار بزرگی را کسب کرده است. حکمت در اثر ایمان و ارتباط انسان با خدا داده می شود.

با یاد خدا دلها آرام میگیرد

ولی آیا یاد خدا یعنی اینکه من به یاد خدا باشم یا خدا به یاد من ؟

آرامش در سایه حکمت

یکی از مهمترین آثار حکمت در انسان، آرامش است که آن هم از جانب خدا به انسان عطا می شود. آرامش حالتی از رضایت، خوشبختی، خوشبینی، امیدواری، احساس قدرت و اعتماد به نفس است. این آرامش همان چیزی است که با آن خوشبخت خواهی بود حتی اگر همه چیز را از دست داده باشی و با نداشتن آن بدبخت خواهی بود، حتی اگر مالک همه چیز باشی.

انسان ممکن است ثروت، سلامتی، قدرت و زیرکی فراوانی داشته باشد ولی حکمت نداشته باشد، در این حالت او بدبخت‌ترین است. خداوند ثروت و سلامتی و قدرت را به بسیاری از بندگان خود عطا میکند ولی آرامش را به اندازه و به مؤمنان برگزیده می بخشد.

آرامش یکی از بزرگترین اسباب خوشبختی انسان است که البته یکی از نتایج محبت الهی است. پس اگر انسان خدا را شناخت، همه چیز را شناخته و همه چیز را بدست خواهد آورد.

یکی از آثار اینکه خدا تو را دوست داشته باشد این است که به تو رضایت‌مندی را می بخشد. رضایت‌مندی یعنی اینکه تو از خودت و وجودت و درآمدت و خانواده و فرزندانت راضی باشی و این رضایت‌مندی یکی از اسباب خوشبختی انسان است.

خداوند می فرماید: «نماز، انسان را از گناه و کارهای زشت باز می دارد و قطعاً یاد خدا بزرگتر و با ارزشتر است»

یاد خدا (یک ارتباط دوطرفه)

برخی گفته‌اند، یاد خدا با ارزشترین چیز در نماز است. ولی برخی دیگر می گویند، منظور از این یاد یعنی «خدا به یاد تو خواهد بود». در واقع زمانی که شما در حال نماز هستید (نماز واقعی و بدون ریا و خالص برای خدا) در این حالت شما به یاد خدا هستید و سعی دارید تا ارتباط را بین خود و خالق خود ایجاد کنید. در همان هنگام خدا نیز به یاد شما و همراه شما خواهد بود. این همان یاد خداست که با ارزشترین است. پس وقتی خدا در این نماز به یاد تو باشد، همان زمانی است که به تو حکمت و آرامش و رضایت‌مندی را می بخشد. در کل تمام اینها نعمتهایی است که بسیاری از مردم از آن محروم هستند.

شایسته نیست که انسان آرزوی مرگ کند بلکه باید تسلیم امر الهی و راضی به قضای او باشد و هیچ اشکالی ندارد که طالب طول عمر خود باشد تا آن را در راه اطاعت و عبادت الهی صرف نماید. (برگرفته از کتاب آرامش دلها با یاد مرگ و معاد)

زندگی شاد و آرام بسازیم

دیدگاه‌

احمد

بسیار عالی بود واقعاً یاد خدا آرام دهنده دلهاست و باید همیشه به یادش باشیم تا او نیز به یاد ما باشد

آرامش درونی - زندگی شاد و آرام

[…] مقاله قبل سخن این بود که یاد خدا باعث آرامش دلها می شود. حالا در ادامه بحث قبل باید بگم […]

بخشندگی خدا - زندگی شاد و آرام

[…] می کنه ؟ بیا تا در این مقاله که اسمشو گذاشتم بخشندگی خدا برات […]

کلمات ناتوانند - زندگی شاد و آرام

[…] بدون گوش، بیننده بدون چشم و سخنران بدون حرف است. یعنی ارتباط خداوند با ما فقط از طریق درون و به صورت مستقیم با روح انسان است […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *